انواع رولپلاک مناسب برای نمای ساختمان

پیچ رولپلاک پیچ و رولپلاک نمای ساختمان در کرج


انواع رولپلاک

شاید بیشترین تاثیر در حفظ و استحکام پیچ در بدنه نما بر عهده رولپلاک باشد. رولپلاک انواع مختلفی دارد که هر کدام علارغم تصور عوام مردم تفاوت های زیادی با هم دارد. از بیشترین انواع رولپلاک که برای نمای ساختمان به کار می رود انواع زیر هستند که با هم مرور خواهیم کرد:

انواع رولپلاک مناسب برای نمای ساختمان

1-  رولپلاک توکار ساده

این نوع رولپلاک را معمولا در اغلب کارها به کار می گیرند که در استحکام نما هم نقش زیادی دارد. معمولا دارای دندانه هایی بر روی خود می باشد و به صورت دو یا چهار بر ساخته می شود. در پیچ و رولپلاک نمای ساختمان زمانی از این نوع رولپلاک استفاده می شود که بخواهیم رولپلاک را در داخل ملات و یا بدنه محکم سازه قرار دهیم و عموما شماره 4 این نوع رولپلاک استفاده می شود.

برای استفاده از این رولپلاک باید به آرامی با چکش های مخصوص بر روی آن ضربه زده شود تا به خوبی در داخل دیوار قرار بگیردو تا انتها وارد سوراخ شود. سپس با بستن پیچ درون نما لبه های رولپلاک باز می شوند و از پشت خیلی محکم به بدنه ملات یا سازه می چسبند و به راحتی جدا نمی شوند.

2-  رولپلاک پروانه ای

رولپلاک های پروانه ای معمولا دارای دو پره هستند که بعد از وارد شدن در سوراخ و بسته شدن پیچ این دو پره در چشت نما گیر می کند و اجازه جدا شده نما از سازه را نمی دهد. هر چند این رولپلاک ها هم بصورت فلزی و هم بصورت پلاستیکی وجود دارد اما نوع پلاستیکی برای نمای ساختمان کاربرد دارد.


معمولا از رولپلاک های پروانه ای برای مواردی استفاده می شود که سازه و یا ملات پشت نما استحکام زیادی ندارد و یا نما از نوع کامپوزیت و یا آجری می باشد. ضمنا رولپلاک های پروانه ای برای استحکام سنگ نماهایی که در پشت انها از رابیتس استفاده شده است هم کاربرد دارد .

معمولا برای سوراخ کاری نما باید از مته شماره 7 در زمان استفاده از این نوع رولپلاک استفاده شود.. انواع سنگ های تراورتن و آهکی را هم با این نوع رولپلاک مهار می کنند.

3-  رولپلاک فیشر

فیشر در واقع نام شرکت تولید کننده این نوع رولپلاک است. رولپلاک های فیشر از رولپلاک های بسسیار مقاوم و با پلاستیک کرغوب هستند که هم قیمت بالاتری دارند و هم برای انواع سازه های مستحکم مانند دیوارهای سیمانی تا سازهای ساده تر ماند دیوارهای گچی کاربرد دارند.

معمولا برای کاربرد این نوع رولپلاک ها از سوراخ های بزرگ استفاده می شود به همین دلیل نمی توان برای انواع نما از رولپلاک فیشر استفاده کرد. از خصوصیات این نوع رولپلاک این است که بعد از بستن پیچ حجم زیادی پیدا می کند و این باعث استحکام نما می شود.

معمولا برای نماهای بزرگ سنگی و یا برای دیوارهای قطور از این نوع رولپلاک استفاده می شود.

4-  رولپلاک های فلزی

رولپلاک های فلزی به انکر بولت هم شهرت دارند. اگر نمای ساختمان شما بسیار حجیم و سنگین باشد و نیاز به استفاده از پیچ های بزرگ و مستحکم داشته باشد باید از انکر بولت یا رولپلاک های فلزی استفاده کنید.

انکر بولت ها به راحتی با ضربه وارد سوراخ می شوند و بعد از بسته شدن پیچ در آنها باز می شوند و به شدت به نما می چسبند . این موضوع باعث می شود تا سنگین ترین نوع نما ها هم به خوبی مهار شوند.

5-  رولپلاک های HUD 

یکی از مرسوم ترین انواع رولپلاک برای استفاده در پیچ و رولپلاک نما می باشد. البته قیمت این نوع رولپلاک بالا است و معمولا بریا همه افراد توصیه نمی شود اما اگر بنای شما دارای نمای خاصی باشد که نیاز به استفاده از دلرهای هیلتی داشته باشد باید از این نوع رولپلاک به دلیل توان و استحکام بالا استفاده شود.

رولپلاک های HUD معمولا بدون لبه هستند و به راحتی وارد دیوار می شوند و در اندازه 5 یا 4 میلی متری انتخاب می شوند. کیفیت بالا و دوام زیادی دارند و به خوبی بعد از بسته شدن پیچ درون نما باز می شوند و نما را حفظ می کنند.

البته ممکن است از برخی دیگر از پیچ و یا رولپلاک ها هم برای نمای ساختمان استفاده شود ولی عمده رولپلاک های مرود کاربرد برای ساختمان ها همان بود که تشریح شد. 

به یاد داشته باشید که صرف نظر از موضوع اقتصادی و هزینه و قیمت هر نوع پیچ و رولپلاک این نوع سازه و ساختمان و نما است که در تعیین نوع پیچ و رولپلاک اهمیت دارد و باید در نظر گرفته شود.

معمولا عمده ترین کاربرد را در نمای ساختمان رولپلاک های شماره 4 دارند. برای اینکه به راحتی این رولپلاک ها از هر نوعی که باشند در دیوار قرار بگیرند باید از مته های شماره 7 الماس استفاده شود اما اگر نیاز بود که رولپلاک را با ابعاد 5 میلی متری انتخاب کنید مته را باید شماره 8 و به همین ترتیب برای شماره های بالاتر مته های بزرگتر انتخاب شود.

اما انتخاب نوع مته متناسب با نوع نما باید باشد مثلا برای سنگ های آهکی اگر مته بزرگ انتخاب شود احتمال آسیب دیدن نما بسیار زیاد است.

کارشناسان ما در شرکت نما راپل ار بهترین کارشناسان و کادر اجرایی پیچ و رولپلاک نما در شهرهای تهران و کرج هستند . شما می توانید به منظور کارشناسی و مشاوره تنها با یک تماس و بصورت رایگان از مشاوره کارشناسان ما بهره مند شده و از خدمات حرفه ای ما در هر منطقه از تهران و یا کرج که هستید بهره مند شوید. شرکت نما راپل افتخار به همکاری با برترین کارشناسان حوزه پیچ و رولپلاک با بالاترین مهارت ها و دانش اجرایی را دارد و در خصوص اجرای با کیفیت و به موقع ضمانت های لازم را به مشتریان خود می دهد.

شما هم می توانید برای پسچ و رولپلاک نمای خود از هر نوعی که باشد و یا به منظور شستشوی نمای خود و یا هر نوع خدمات مرتبط با نمای ساختمان خود همین امروز با ما تماس بگیرید.


فکر نکنید که حتما درامد خوب است کار نیز راحت میباشد.
خیر این کار راپل ما نیز مانند کارهای دیگر سختی خاص خود را دارد.

برای اموزش کار در ارتفاع مقدماتی برای کسب درامد باید چه چیزهایی را بدانید:

اول باید کار پیچ و رولپلاک نمای ساختمان را یاد بگیرید که از پر رونق ترین کارهای راپل و کار در ارتفاع به شمار می اید.
دومین کار محبوب شستشوی نما یا نماشویی است که کار خوب و راحتی به شما میرود.
نقاشی نمای ساختمان با طناب
و در اخر نیز کارهای خرده کاری مانند نصب بنر،نصب هواکش فلزی و سیمانی،نصب لوله بخاری،بستن راههای ورود پرنده مانند درز انقطاع و پاسیو و ..
اموزش راپل پیچ و رولپلاک سنگ
اموزش پیچ و رولپلاک کردن سنگ نمای ساختمان
اموزش راپل پیچ و رولپلاک سنگ
ویدیو پیچ و رولپلاک سنگ نما
نحوه دریل زدن و سوراخ کردن و جاگذاری پیچ و رولپلاک را در ویدیو بالا مشاهده میکنید.

برای پیچ و رولپلاک کردن سنگ نما چند مورد را باید رعایت کنید:

ابتدا باید برق خودتان را چک کنید که اتصالی نداشته باید ، این را که چک کردیم نوبت میرسد به مته مناسب برای نوع سنگی که میخواهید پیچ و رولپلاک کنید.

مته باید اولا نو و تازه باشد که سنگ را خرد نکند.مته تازه شما را روی طناب خسته نمیکند و سرعت عمل شما را نیز بالا میبرد.

هنگام سوراخکاری سنگ حتما دریل را دو سه بار در محور سنگ بچرخوانید تا هنگام سوراخ کردن سنگ لب پر نشود.

هنگام پیچ و رولپلاک کردن سنگ باید دریل موازی سنگ باشد برای همین گفتیم که دست باید قدرت زیادی برای نگه داشتن دریل را داشته باشد.اگر دریل را کج بگیریم مطمعا باشید که سر پیچ مقداری از سطح سنگ بیرون میماند و موجب زشتی نمای ساختمان میشود و بتونه زدن را مشکل میکند.

مته را در حدی داخل سنگ میکنیم که اندازه پیچ باشد اگر زیادتر برود پیچ از سنگ رد میشود و اگر مته سنگ و سیمان کم سوراخ کند  پیچ برای بتونه زدن اماده نمیشود و یک مقدار از سنگ عقبتر میماند.

در بحث ایمنی با یک توضیح جامع شروع میکنم
ایمنی یکی از بزرگترین ارکان کار در ارتفاع است که همیشه چه ریز و چه درشتش باید رعایت شود. مثلا در بحث پیچ و رولپلاک کردن سنگ نما اگر تکه سنگی هنگام پیچ و رولپلاک کردن روی سر شما بیوفتد سرتان متلاشی میشود.با وجود یک کلاه ایمنی قوی دیگر نباید نگران ریزش سنگ روی سر خودتان باشید.
این یک نمونه بسیار ساده از ایمنی در خدمات راپل میباشد و ایمنی در کار نما سر درازی دارد که نکته به نکته به شما میگویم.
ایمنی ابزار کار در ارتفاع
ایمنی ابزارهای فرود و سعود جزو حساس ترین بخش ایمنی یک راپل کار است.هرچقدر کار یک پیچ و رولپلاک کار بد باشد و هرچقدر پیچ نامرغوبی استفاده شود به ایمنی کارکننده نمیرسد.انجا پای یک نما وسط است و اینجا پای جان یک ادم در میان است.پس اول لوازم فرود را مطمعا کنید و بعد شروع به کار کردن بکنید.

جای بستن طناب برای فرود
مثلا برای پیچ کردن سنگ نما ابتدا طناب را به یک جای محکم و ۱۰۰۰درصد ایمن و مقاوم میبندیم. اینگونه جاها بیشتر کانال های کولر و تنه اسانسور هستند که در بیشتر اوقات فقط اینگونه جاها هستند که ما را نگه میدارند.

اگر کانال کولر و اتاق اسانسور نیز وجود نداشت میبایستی که دور خرپسته یک تسمه محکم ببندیم و دیگر با خیال راحت طناب مورد نظر را به انها متصل کنید.

محل عبور طناب به موازای نما باید مسیر درستی باشد.در بیشتر پشت بام ها ماهواره زیاد یافت میشود.لبه بشقاب ماهواره دارای تیزی خاصی میباشد که طناب را دچار پارگی میکند. پس باید اعتیاط کرد که خدای ناکرده طناب پاره یا زخمی نشود.

مکان اتصال طناب به بدنه ساختمان
هنگام فرود راپل کار برای خدماتی همچو پیچ رولپلاک نما یک قسمتی وجود دارد که وزن طناب کار روی ان قرار میگیرد که لبه پشتبام است.این لبه دارای سنگ درپوش است که در تمامی ساختمانها لقی دارد.با انداختن طناب روی انها ممکن است که سنگ با یک شک بچرخد و روی طناب کار بیوفتند.برای جلوگیری ازین اتفاق یا روی انها را پیچ و رولپلاک کنی و یا انها را بردارید و در اخر دوباره جا بزنید.
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نظر بدهید
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد